Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor
৳ 144,500 Original price was: ৳ 144,500.৳ 129,000Current price is: ৳ 129,000.
Key Features
  • MPN: CM-9030002-PE
  • Model: 27QHD240
  • Resolution: WQHD (2560×1440) 2K
  • Display: OLED, 240Hz, 0.03ms GTG
  • Ports: 2x HDMI,1x DP, 2 x USB Type-C, 4x USB Type-A
  • Features: G-Sync. Anti-glare and low blue light
Out Of Stock
Notify Me When Available
[contact-form-7 id="36196" product="Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor" product_url="https://neton.com.bd/product/corsair-xeneon-27qhd240-27-inch-oled-240hz-wqhd-gaming-monitor/"]
Out of stock
Category Details
Model AMD Ryzen 5 5600
Architecture Zen 3
Cores 6
Threads 12
Base Clock 3.5GHz
Boost Clock Up to 4.4GHz
Total Cache 19MB
Socket AM4
PCIe Support PCIe 4.0
Memory Type DDR4
Max Memory Speed Up to 3200MHz (Official)
TDP 65W
Included Cooler Wraith Stealth
Integrated Graphics No
Unlocked for Overclocking Yes
The Corsair XENEON 27QHD240A 27 inch gaming monitor comes with a resolution of 2560 x 1440 which provides a greater viewing area to see every detail. The Corsair XENEON 27QHD240A has a response time of 0.03ms and an extremely rapid refresh rate of up to 240Hz. Quick response times and refresh rates are necessary for quick games. The Fast OLED display of the XENEON 27QHD240 makes sure you’re never waiting for your next frame or being sidetracked by motion blur. Milliseconds matter when it comes to fighting. Take advantage of the lightning-fast 0.03ms GTG response time and the silky-smooth 240Hz refresh rate to guarantee uninterrupted immersion. The XENEON 27QHD240A 100% s RGB, and 98.5% DCI-P3 color gamut coverage is made possible by quantum dot technology and a Fast OLED panel, which results in more vibrant, realistic colors. A fast-paced gaming session, color-accurate production work, or watching stunning HDR videos all require a display that can keep up. With all the technology you require to remain at the forefront of all you do, the XENEON 27QHD240A has it all. Wide brightness 450cd/m2 range which enhances realism and provides stunning in-game graphics. This 27″ monitor has an outstanding height adjustment procedure with 100mm and a VESA wall mount standard with 100 x 100mm.
Buy Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor from Star Tech
In Bangladesh, you can get the original Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor From Star Tech. We have a large collection of the Corsair Monitor to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at the lowest price. The Corsair XENEON 27QHD240 27-Inch OLED 240Hz WQHD Gaming Monitor comes with 03 years warranty.